středa 13. května 2009

Podporujeme veřejné protesty ve Znojmě

středa 13. května 2009

Iniciativa „Ne Nazi Provokacím“ vyjadřuje podporu občanům, kteří se rozhodli veřejně protestovat proti volebnímu mítinku neonacistické Dělnické strany ve Znojmě.

V neděli 17. května se má ve Znojmě konat akce Dělnické strany před volbami do Evropského parlamentu. Dělnická strana v současné době politicky zastřešuje především neonacistické hnutí, šíří nenávistné a rasistické myšlenky. Její členové vyvolávají nepokoje a napadají ostatní spoluobčany. Podrobnosti o Dělnické straně například v pořadu České televize 168 hodin

Proto vítáme, že se ve Znojmě chystá protest proti této nepřijatelné politické skupině. Naopak kritizujeme přístup místní radnice, která veřejné protesty zakázala a snaží se od nich odradit. Takový postup radnice považujeme za nepřijatelný. Političtí představitelé by měli neonacismus veřejně odsoudit jako první a občanské protesty podpořit. To, že dávají alibisticky přednost takzvanému „klidu ve městě“ je jejich jednoznačným selháním. Za poslední dva roky jsme se mohli přesvědčit, kam taktika vyklízení ulic našich měst vede. K nárůstu neonacistických pochodů i k otevřeným ozbrojeným útokům. Prázdné ulice totiž dodávají neonacistům odvahu a pocit moci. Několika desítkám či stovkám neonacistů je třeba jasně ukázat, že jsou odpadem společnosti a že je veřejnost odsuzuje. Veřejné protesty jsou zcela samozřejmou součástí vyspělé demokratické společnosti. Svědčí o tom například dvě nedávné události z Německa. 

V Kolíně nad Rýnem se několik tisíc lidí postavilo proti rasistické akci krajní pravice. K protidemonstraci vyzvali politici, církevní činitelé i zástupci nevládních organizací. Starosta města Fritz Schramma prohlásil: „V Kolíně není místo pro krajně pravicovou myšlenkovou platformu.“ (zdroj: iDnes.cz 9. května 2009)

Podobné odmítnutí se konalo i v bavorském Regenu. Popsala ho novinářka Lída Rakušanová: 

„Neonacisti tou dobou přijížděli na nádraží vlakem. Dole u Dunaje jich tam nastoupilo asi padesát, po cestě přistupovali a když se kolem jedné s transparenty proti globalizaci dali na pochod městečkem, nebyla jich ani stovka a policisté byli v drtivé převaze. Co neonacisté skandovali, prakticky nikdo neslyšel. Na chodnících je potkalo jen pár náhodných chodců a když šli kolem parkovišť u nákupního centra, tak je tam překřičeli jejich levicoví odpůrci. Na náměstí nebyli zase slyšet proto, že jakmile tam vkročili, začali lidi pískat, skandovat "náckové ven" a kostelník spustil naplno kostelní zvony. Je totiž v městské radě a nelíbilo se mu, že jeho kolegové demonstraci povolili. Takže se domluvil s farářem, že se neonacistům postaví aspoň takhle.“ (Český rozhlas, 11. května 2009)

Takové protesty nejsou ojedinělé, ale jsou spíše pravidlem. Budeme usilovat o to, aby se stali běžné v Čechách i na Moravě. Držíme znojemským odpůrcům neonacismu palce a vyzýváme všechny demokraticky smýšlející občany, aby je rovněž podpořily.

Další informace k dění ve Znojmě:

Mítink Dělnické strany pohlídají stovky policistů. I těžkooděnci (Znojemský.deník.cz 13. května 2009)

Úředníci zakázali pochod proti DS i podruhé (Znojemský.deník.cz, 12. května 2009)

Úředníci zakázali pochod proti Dělnické straně (Znojemský.deník.cz, 6. května 2009)

Nenecháme si špinit Znojmo Dělnickou Stranou

17.5. chce DS pořádat shrocení ve Znojmě

Lokalita: Velká Mikulášská - nám. Republiky

Ukažte ´klukům´ a ´holkám´, že Znojmo je místo klidu se spoustou malebných zákoutí, hospůdek a vináren, ve kterém si nenecháme otravovat vzduch strašením party idiotů.

Ať si jdou buňky vytvářet jinam.

Sraz ve 12:30 na Mikulášském náměstí. Pochod poklidně projde trasou: Mikulášské náměstí – Velká Mikulášská – Zelenářská ulice – Radniční ulice – Obroková ulice – Zámečnická ulice – Dolní Česká – Kollárova ulice a k zakončení dojde na nám. Republiky. 

Vezměte s sebou rodiny, přátele, berte to jako protestní shromáždění, ne jako radikální intervenci vůči DS.

Šiřte dál, akce bude mít poklidný, přesto masový charakter.

zdroj: Facebook